Nyheter – 3 veckor sedan
Bakom kulisserna på Kungliga Operan och Dramatens dekorateljéer
2024 invigdes Kungliga Operans och Dramatens dekorateljéer i Flemingsberg. Nu var vi tillbaka för att fotografera slutresultatet, när kulisser, hantverk och vardag äntligen har flyttat in.
Den 14 000 kvm stora byggnaden är skräddarsydd för verksamheten. Under ett och samma tak ryms bland annat smedja, snickeri, måleri och tapetseri, repetitionssalar och kostymförråd. En samlad miljö för ett hantverk med rötter tillbaka till 1700-talet.
Vi fick smyga in under en repetition och höra operasången fylla lokalen, prata med målarna om deras handmålade kulisser och med snickarna om glädjen i de nya, ljusa arbetsytorna. Det blev tydligt hur väl lokalerna fungerar. Ljuset, rymden och logistiken skapar bättre flöden, och de specialanpassade lösningarna ger rätt förutsättningar för de mycket specialiserade verksamheterna.
Det är fint att se resultatet av det vi utvecklat tillsammans med Kungliga Operan, Kungliga Dramaten och Fabege. En miljö som både stärker det dagliga arbetet och bidrar till att bevara och utveckla ett levande kulturarv.
Mer bilder kommer snart, men tills dess, en liten inblick bakom kulisserna.


















