Nyheter – 6 dagar sedan
Vad gör vi med tomma hus? – Insikter från vårt frukostseminarium
Handeln förändras, kontorsarbete omvandlas och vakanta lokaler blir allt vanligare inslag i stadsbilden. I Stockholm står över 1,2 miljoner kvm kontorsytor tomma – samtidigt ser vi en stark rörlighet där företag söker mer attraktiva och effektiva arbetsplatser.
På vårt frukostseminarium ”Vad gör vi med tomma hus?” samlade vi fastighetsexperter och branschkollegor för att diskutera nuläget, utmaningarna och lösningarna för dessa ytor.
Vakansnivåerna ökar – vad händer med marknaden?
- Fler företag flyttar till centrala lägen men minskar sin kontorsyta
- Rätt utformade kontor är mer attraktiva än någonsin
- Vad händer med de lokaler som lämnas?
Tre experter delade sina perspektiv på framtidens fastighetsutveckling:
Jan Wejdmark, Newsec:
”Vakansnivåerna är nu upp till 15 %, och kontorsytan per anställd har minskat till en fjärdedel av 1980-talets nivå. Men rätt utformade kontor i bra lägen är fortfarande mycket attraktiva.”
Fredrik Brunnberg, Allmänna Bostad:
”Konvertering av kontor till bostäder är en möjlig väg framåt, men kräver flexibilitet i plan- och bygglovsprocesser. Det handlar om kostnad och värde.”
Malin Lövemark, Linvero:
”Med rätt strategi och arkitektur kan tomma lokaler förvandlas till levande arbetsplatser, vilket vi ser i vårt arbete med kvarteret Klockan vid Norra Bantorget.”
Framtiden: Utveckling eller konvertering
Två huvudspår blir tydliga för att möta utmaningen med vakanta lokaler:
1. Modernisering och utveckling av befintliga kontorsfastigheter
2.Omvandling till bostäder eller andra funktioner där det är möjligt
Oavsett väg handlar det om att skapa värde och anpassa fastigheter efter framtidens behov. I vissa fall är rivning en nödvändig åtgärd, men det är alltid en sista utväg. Oftast finns bättre lösningar för att skapa hållbara och dynamiska stadsmiljöer.
Ett stort tack till alla deltagare och till våra talare Jan, Fredrik och Malin för att ni delade med er av sina insikter. Vill du veta mer om hur vi på Strategisk Arkitektur arbetar med att utveckla framtidens fastigheter? Kontakta oss!